You are here: Home Events Annual Gathering of Councils & Districts 2013 Gathering Archive Conference Presentations

Conference Presentations

A listing of conference presenters, their contact information, and presentations. Also includes a list of vendors present at the conference. Last Update: December 2, 2013
List of Presenters
List of presenters and contact information - only available for those presentations listed on this page. Last updated December 2, 2013.
List of Conference Exhibitors
Complete listing of conference exhibitors and their contact information.
Baker, Troy - Hydrologic Monitoring
Monday, November 4 - 11:00 AM - Hydrologic Monitoring in the Walla Walla Basin
Bailie, Collins, & Moore - Mobile Data Collection
Tuesday, November 5 - 10:00 AM - Mobile Applications for Data Collection
Bayham, Chris (DEQ) - Water Quality Loan Program
Tuesday, November 5 - 2:45 PM - DEQ's State Revolving Loan Fund
Bierly, Ken - Council Keynote
Keynote presentation given to councils on the evening of November 4, 2013.
Bierly, Ken - District Keynote
Keynote presentation given to districts on the evening of November 7, 2013.
Byers, John (ODA) - Ag Water Quality Initiatives
Wednesday, November 6 - 3:15 & 4:15 PM - Water Quality Program Initiatives for Measuring Effectiveness
Calvert, Dan - Social Learning & Adaptive Capacity
Monday, November 4 - 9:45 AM - Social Learning & Collaborations: Increasing Adaptive Capacity
Clark, Matt - Crowdfunding
Monday, November 4 - 1:30 PM - Crowdfunding: Experiences from Johnson Creek
Dyrdahl, Sarah - Riparian Revegetation
Tuesday, November 5 - 10:00 AM - Growing a Basin Scale Riparian Revegetation Program
Foster & Simpson (ODA) - TMDLs
Thursday, November 7 - 10:30 & 11:30 AM - TMDLs & SWCDs
Hranac, Teri (WRD) - Irrigation Efficiency Incentives
Wednesday, November 6 - 11:00 AM & 3:15 PM - Allocation of Conserved Water Program
Hummon, Cheryl (ODA) - Vegetation Assessment Tool
November 7, 2013 - 11:30 AM & 1:30 PM - ODA Ag Water Quality Program Streamside Vegetation Assessment Tool
Jenkinson, Robin - Coordinated Restoration Planning
Monday, November 4 - 3:45 PM - Johnson Creek Watershed Action Plan: An Adaptive Approach
Kelley, Jason - Effectiveness Monitoring
Tuesday, November 5 - 9:00 AM - A Simple Method to Measure Channel Morphology: Being Effective at Effectiveness Monitoring
Klein, Steven (EPA) - Climate Change & TMDLs
Tuesday, November 5 - 11:15 AM - EPA Region 10 Climate Change and TMDL Pilot
Lodholz, Amy - Volunteer Restoration Program
Monday, November 4 - 2:30 PM - Tools of a Successful Volunteer Program
Marcoe (ODA) Kishida (DEQ) - ODA-DEQ Coordination
Wednesday, November 6 - 11:00 AM - ODA-DEQ Water Quality Coordination
Marcoe & Powers (ODA) - Ag Water Quality Program Overview
Tuesday, November 5 - 11:15 AM - Agricultural Water Quality Management Program 101
Manzulli, Michael - Contracts for Councils
Monday, November 4 - 11:00 AM - Contracts: Protecting your Council from Liability
Matteson, Teresa - Soil Health
Thursday, November 7 - 10:30 AM - Reduce Agricultural Risk Through Soil Health Education
Nusbaum, Eric (ODA) - Effective Meetings
Thursday, November 7 - 2:30 PM - Effective Board Meeting Training
Omey, Lynn: WSC Insurance Solutions
Monday, November 4 - 3:45 PM - Insurance Solutions for Watershed Councils
Page, Stephanie (ODA) - Food Safety
Wednesday, November 6 - 3:15 & 4:15 PM - The Food Safety Modernization Act and Oregon Agriculture
Perlmeter, Stuart - Council-School Research & Monitoring Partnership
Monday, November 4 - 3:45 PM - The Advanced Water Teams: A Cooperative Monitoring & Stewardship Project Between the Springfield Public Schools & McKenzie WSC
Pope, Michael - Partnering with Land Trusts
Tuesday, November 5 - 4:00 PM - The Coalition of Oregon Land Trusts
Price, Traci - The Oregon Environmental Literacy Plan
Monday, November 4 - 11:00 AM - The Oregon Environmental Literacy Plan: Preparing Youth for a Changing World
Pruett & Ellingsen - Coast Estuary Restoration
Monday, November 4 - 1:30 PM - Restoration of a Coastal Estuarine Ecosystem: A Tool to Increase Hydrologic Storage Capacity and Ecological Resilience
Riley (ODA) & Masterson (DEQ) - Pesticide Management
November 5, 4:00 PM; November 6, 9:45 AM - Oregon Pesticides, Water Quality, and Pesticide Stewardship Programs
Runyon, John - Action Planning, Lessons Learned
Monday, November 4 - 3:45 PM - Watershed Restoration Action Planning: Lessons Learned
Ryan, Zola - Sage Grouse
Thursday, November 7 - 10:30 AM - A Collaborative, Ecosystem Approach to Endangered Species Conservation: The Oregon Sage Grouse Model
Sedell & Bliesner - Youth Monitoring Program
Monday, November 4 - 1:30 PM - Powder Basin WSC Youth Water Quality Monitoring Program
Souder, Jon - Assessment to Action
Monday, November 4 - 3:45 PM - Assessment to Action: The Coos Watershed Experience
Souder, Jon - Fee-for-Service
Monday, November 4 - 9:45 AM - Fee-for-Service Activities
Smith, Kendra - Confluence - Online Survey
Wednesday, November 6 - 9:45 AM - If you attended this session and are interested in Confluence, please complete this survey.
Stevens-Malnar, Kelly (DAS) - Oregon Procurement Law
Wednesday, November 6 - 9:45 AM - Oregon Procurement Law Overview
Thieman, Cindy - Hood River Action Plan
Monday, November 4 - 3:45 PM - Hood River Watershed Action Plan
Wyss, Lance - Considering Lamprey
Tuesday, November 5 - 9:00 AM - Considering Lamprey: Approaches to In-stream Restoration
Document Actions

 

 

 

NOWC-Oregon
Donate



Find-us-on-Facebook-512

 

 

Mailing-List-Signup



ORCP-right